Wydział Sztuki w Sieci 2020

wydzial-sztuki-w-sieci
Kategoria
Kultura
Termin
30 czerwca 2020 - 5 lipca 2020
Miejsce
online

 

Wydział Sztuki w Mieście to cykliczny festiwal młodej sztuki organizowany przez instytuty artystyczne i projektowe tworzące Wydział Sztuki UP. Tegoroczna, ósma już edycja, ze względu na trwającą pandemię, podzielona jest na dwie odsłony. Bez względu na sytuację, niezmiennym celem festiwalu jest jak najszersza prezentacja dorobku twórczego instytutów i pracowni. Eksponujemy prace w przestrzeniach, które pozwolą studentom i kadrze zobaczyć roczny efekt pracy w nowym kontekście, a odbiorcom uczestniczyć w ogólnodostępnych wystawach, koncertach i spotkaniach.

Wydarzenia w ramach pierwszej odsłony odbędą się w wirtualnej formie. Wystawy, które zwykle organizowaliśmy w miejskich galeriach i instytucjach tym razem pokażemy w sieci. Otworzymy dla Was 30 wirtualnych wystaw. Charakter projektów odzwierciedla różnorodność postaw twórczych i projektowych na wszystkich kierunkach, jest również zapisem aktualnej sytuacji, w jakiej znaleźli się nasi studenci, artyści i projektanci. Wydział Sztuki w Sieci jest dowodem na to, że ludzkiej kreatywności, potrzeby twórczej ekspresji nie obowiązują proste zasady lockdown. Galerie i instytucje kultury, w których dotychczas prezentowane były wystawy w ramach Wydziału Sztuki w Mieście są zamknięte z powodu pandemii, naszą odpowiedzią na tę sytuację jest stworzenie wirtualnej galerii. Nie ma mowy o kompromisie – postanowiliśmy w pełni wykorzystać możliwości rozszerzonej rzeczywistości. Galerie zbudowaliśmy w VR-owym środowisku Mozilla Hubs. Zwiedzający wchodzą w przestrzeń korzystając z wybranych avatarów i zwiedzają, eksplorują, krążą po wykreowanych przestrzeniach, oglądając dzieła sztuki i dzieła projektowe wyświetlane w kolejnych pomieszczeniach. Prezentowane dzieła są rezultatem pracy studentów i pracowników. Przeniesione do wirtualnej rzeczywistości nabierają nowego kontekstu.
Równocześnie zapraszamy na jesienną część wydarzenia – mamy nadzieję już w realnej przestrzeni galeryjnej.
Kto: Studenci i pedagodzy Instytutu Sztuki Mediów, Instytutu Grafiki i Wzornictwa, Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Gdzie: Platforma Mozilla Hubs czyli eksperymentalna przestrzeń przyjaznej wirtualnej rzeczywistości.

Jak: Nie trzeba mieć specjalistycznego oprogramowania ani gogli VR. Wystarczy kliknąć w udostępniony link, do pokoju wchodzi się używając standardowej przeglądarki komputerowej. Jeśli ktoś ma gogle VR – może ich jak najbardziej użyć, doświadczenie będzie jeszcze ciekawsze. Wszystkie linki dostępne będą na stronie internetowej, będą się również pojawiać na stronie FB wydarzenia.  

Kiedy: Zaczynamy o północy z 30 czerwca na 1 lipca. Od 1 lipca eksplorować będzie można kolejne przestrzenie i spotkać się tam z nami.

 
 

Wspierane przez iCagenda