Maraton Pisania Listów z Amnesty International

Maraton-Pisania-Listow-z-Amnesty-International-2021
Kategoria
Wydarzenie
Termin
29 listopada 2021 - 12 grudnia 2021
Miejsce
online i Uniwersytet Pedagogiczny - Podchorążych 2, 30-084 Kraków

 

Maraton pisania listów to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka, która odbywa się każdego roku około 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, upamiętniający przyjęcie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku.

Misją Maratonu jest zmiana życia pojedynczych osób bądź społeczności, których prawa człowieka zostały naruszone lub które są takimi naruszeniami zagrożone. W ramach Maratonu Pisania Listów Amnesty International przedstawia wybrane przypadki osób i społeczności decydentom, którzy mogą zmienić ich sytuację, nagłaśnia te przypadki, organizując protesty i akcje społeczne, oraz kieruje na nie uwagę społeczności międzynarodowej za pośrednictwem mediów. Najistotniejszą częścią Maratonu jest pisanie listów, w które angażują się miliony ludzi na całym świecie.

Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego człowieka. Podczas Maratonu Pisania Listów otrzymają one słowa wsparcia i solidarności od tysięcy osób z różnych stron świata. Dowiedzą się, że ich cierpienie nie pozostaje obojętne opinii publicznej oraz że o nich nie zapomniano.

Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie otrzymujemy wiele dobrych wiadomości – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Więcej o tym, co udało się zrobić, na stronie Dobrych Wiadomości.

Za pośrednictwem Amnesty International w 2021 roku zostało napisanych 14883 listów.

Co należy zrobić:

  1. Wybierz osobę lub osoby w sprawie, których chcesz napisać list;
  2. Napisać list w terminie od 29 listopada do 12 grudnia 2021 roku;
  3. List można napisać samodzielnie albo skorzystać z podanego wzoru przez Amnesty International;
  4. List zostaw w Biurze Samorządu Studentów lub zaadresuj na adres Samorządu Studentów (Samorząd Studentów, ul. Podchorążych 2, pokój 270, 30-084 Kraków);
  5. Wyślij wiadomość e-mail z informacją o nadaniu listu na adres samorząd@up.krakow.pl.

Dodatkowo Studenckie Koło Naukowe „COOLturoznawcy” zaprasza do udziału w Maratonie Pisania Listów, który odbędzie się 6 grudnia 2021 roku (główny budynek Uniwersytetu Pedagogicznego, 1. piętro, naprzeciwko kancelarii) w godzinach 9.00–15.00.

 
 

Wspierane przez iCagenda